Biometria w kontroli dostępu

Od kilku dekad biometria jest powszechnie wykorzystywaną metodą identyfikacji. Istnieją branże, które intensywnie wykorzystują biometrię, doceniając możliwość korzystania ze zbierania odcisków palców i skanowania oczu lub korzystania z rozpoznawania twarzy.

Technologia biometrii na szeroką skalę wykorzystywana jest w czytnikach zintegrowanych z systemami kontroli dostępu. Te stanowią podstawę do ograniczenia dostępu do części pomieszczeń osobom nieuprawnionym. Są to najpopularniejsze narzędzia biometryczne, często związane z biometrycznymi systemami kontroli dostępu.

Bezpieczeństwo korzystania z biometrycznych identyfikatorów

Pobieranie odcisków palców jest powszechne w sektorach finansowych i administracji rządowej. Technologia skanowania oka jest bardziej niszowym narzędziem biometrycznym stosowanym w branżach o wysokim poziomie bezpieczeństwa. W wielu miejscach pracy często robi się zdjęcie danej osoby. To zdjęcie jest następnie wykorzystywane do tworzenia identyfikatorów.

Technologia biometryczna już teraz umożliwia inteligentniejszą i bezpieczniejszą kontrolę dostępu w miejscu pracy. Może być także zintegrowana z systemami rejestracji czasu pracy. Pracownicy przychodzący do zakładu pracy zamiast identyfikatorów skanują np. odcisk palca. Zintegrowany z innymi urządzeniami system notuje czas wejścia i wyjścia zatrudnionego.

W przeciwieństwie do klasycznych technologii kontroli dostępu, opartych czy to na wprowadzaniu hasła, kodu czy zeskanowaniu karty lub identyfikatora, czytniki biometryczne zmniejszają ryzyko kradzieży hasła, identyfikatora lub innych nieporządnych zjawisk.

Ostatnio biometria wspiera firmy w dostosowywaniu hybrydowych, zdalnych i elastycznych form pracy dla swoich pracowników bez narażania się na zwiększone ryzyko bezpieczeństwa. Technologia biometryczna daje dostęp tylko autoryzowanym użytkownikom, jest trudna do kradzieży i sfałszowania oraz nie pozwala na skalowalne ataki, zmniejszając ryzyko włamań i naruszeń przez skradzione dane uwierzytelniające, zgubione urządzenia lub słabo zabezpieczone sieci inne niż korporacyjne.